Schodek agrárního obchodu se snížil asi o pětinu, bilanci zlepšil vývoz obilí

Schodek agrárního zahraničního obchodu České republiky se podle předběžného odhadu Zemědělského svazu ČR loni meziročně snížil zhruba o pětinu zhruba na devatenáct miliard korun. Bilanci zlepšil především zvýšený vývoz obilí a tabákových výrobků, uvedl svaz v tiskové zprávě. Pokud se odhad potvrdí, šlo by o nejnižší deficit od roku 2000, vyplývá z dlouhodobých statistik.

Za období od ledna do listopadu 2014, za něž jsou zatím údaje k dispozici, skončila bilance záporným saldem 15,7 miliardy korun. Čeští výrobci vyvezli ze země zboží za 163 miliard korun, což je meziročně více než o 15 miliard vyšší částku. Dovoz rostl méně než vývoz. Meziročně se zvýšil o necelých dvanáct miliard korun. Za srovnatelné období roku 2013 dosáhl deficit 20,4 miliardy korun a za celý rok 2013 23,9 miliardy Kč.
Podle předsedy svazu Martina Pýchy se navzdory meziročnímu zlepšení bilance nezlepšuje její struktura. Roste totiž především vývoz surovin, na druhou stranu se zvyšují dovozy hlavně výrobků s vyšší přidanou hodnotou.
Loňskou i předloňskou bilanci pozitivně ovlivnil dobrý výsledek sklizně i příznivé výkupní ceny komodit. Zatímco za jedenáct měsíců roku 2013 dosáhl přebytek obchodu s obilím devět miliard korun, loni to bylo dokonce jedenáct miliard korun. Kladné saldo u obchodu s tabákem a tabákovými výrobky rostlo loni o dvě miliardy ze čtyř na šest miliard korun.
Podobně jako v předchozích letech mělo Česko loni nejhorší obchodní bilanci v obchodě s masem. Za leden až listopad 2014 deficit dosáhl 16,4 miliardy Kč a prohloubil se meziročně o více než miliardu.
Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance v minusu. Pokud by schodek za loňský rok byl skutečně takový, jak svaz předpokládá, šlo by o nejlepší výsledek od roku 2000, kdy činil 17,3 miliardy korun. Dosud nejhorší výsledky měl agrární zahraniční obchod v roce 2011, kdy skončil více než 36 miliard v minusu, od té doby se tři roky zlepšuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down