Schodek agrárního obchodu v listopadu klesl

Česká republika vykázala loni v listopadu v obchodě se zemědělským a potravinářským zbožím schodek dvě miliardy korun, což je zlepšení o 42 procent proti zhruba 3,5 miliardy korun ve stejném měsíci předloni. Agrární vývoz stoupl meziročně o 32 procent na 7,7 miliardy korun, dovoz se zvýšil o čtyři procenta na 9,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů které Agrowebu poskytlo ministerstvo zemědělství.

Největší podíl na vývozu, 12,8 procenta, měly mléko, vejce a med. Dodávky těchto komodit do zahraničí vzrostly o 45 procent na téměř miliardu korun. Nápoje a lihoviny tvořily zhruba desetinu exportu a jejich odbyt na trhy mimo ČR stoupl meziročně o čtvrtinu na 792 milionů korun. Třetí největší položkou byly cukr a cukrovinky, kterých se vyvezlo za 650 milionů, meziročně o pětinu více. Výrazně, zhruba 4,5krát, stoupl po předloňské rekordní sklizni export obilí na zhruba půl miliardy korun. Nárůst byl také u ovoce a ořechů či olejnatých semen. Na dovozu se nejvíce, dvanácti procenty, podílely ovoce a ořechy. Jejich import ale meziročně klesl. Následovaly maso a droby (9,44 procenta) a potravinářské přípravky (8,8 procenta). Více než čtyři pětiny agrárního obchodu se uskutečnily se zeměmi EU. S unií přitom Česko vykázalo schodek přes dvě miliardy korun.
Za devět měsíců loňského roku Česko vyvezlo zemědělské a potravinářské produkty za 55,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o čtvrtinu. Dovoz stoupl o 14 procent na 75,6 miliardy korun, a schodek tak činil 19,8 miliardy, tedy o 7,5 procenta méně než předloni. Na zlepšení bilance se mimo jiné podílel výrazný nárůst vývozu obilí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *