02.12.2011 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek agrárního obchodu vzrostl

Schodek agrárního zahraničního obchodu za tři čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,5 miliardy na 26,7 miliardy Kč, vyplývá z celní statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zemědělský svaz ČR odhaduje, že za celý letošní rok obchod se zemědělskými výrobky, potravinami, nápoji a tabákovými výrobky skončí deficitem kolem 34 miliardy Kč, což by byl výsledek srovnatelný s rekordním schodkem z roku 2006.

Za prvních devět měsíců letošního roku agrární vývoz dosáhl hodnoty 86,8 miliard korun, meziročně o 9,5 miliardy Kč vyšší. Výrazněji však rostl dovoz, který se zvýšil o desetinu a jeho hodnota přesáhla 113 miliard Kč.
Nejvyššího schodku (10,3 miliardy Kč) dosáhl obchod s masem a droby, když se meziročně prohloubil více než o jednu miliardu milionů. Částku 6,5 miliardy přesáhl deficit obchodu s ovocem a ořechy. Více než šestimiliardovým deficitem skončilo obchodování se zeleninou.
Naopak nejlepší bilance, přebytku 6,1 miliardy Kč, Česko jako v posledních letech již tradičně dosáhlo u obilovin, zatímco ve stejném období loni dosáhl vývoz obilí 3,5 miliardy.
Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1994. Nejhorší bylo v roce 2006, zemědělsko-potravinářský zahraniční obchod České republiky tehdy skončil s deficitem více než 34 miliard korun.
Podle loňského vyjádření ministerstva zemědělství by dlouhodobě pasivní saldo agrárního zahraničního obchodu nemělo být posuzováno negativně, neboť vychází z postavení ČR jako průmyslové země. ČR by si však mělo udržet aktivní bilanci u komodit, které běžně v dostatečném množství produkuje. Agrární komora naproti tomu upozorňuje na to, že potravinová soběstačnost státu bude s rostoucí světovou populací a možnými nečekanými událostmi stále důležitější, podobně jako soběstačnost energetická.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down