Schodek agrárního zahraničního obchodu se prohloubil

Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy. Do České republiky se přivezlo zboží za 224,6 miliardy korun, vyvezlo se za 202 miliard korun. Uvedlo to ministerstvo zemědělství s odkazem na předběžné údaje Českého statistického úřadu. Nejvíc se vyvážely cigarety, pšenice a řepkový olej, největší dovoz je vepřového masa, čokolády, kávy a pekařského zboží.

"Průměrné záporné agrární saldo za uplynulých dvacet let do roku 2015 bylo minus 25 miliard korun. Loňský výsledek byl vůči tomuto dlouhodobému průměru o dvě miliardy korun lepší," řekl k tomu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Strukturu zahraničního obchodu se podle něj dlouhodobě nedaří zlepšovat. Pýcha upozornil, že zhruba na 90 procentech záporného salda se podílí maso. Pozitivní zprávou by však podle něj mohl být meziroční mírný nárůst počtu prasniček. Největší množství zboží stejně jako v předchozích letech zamířilo na Slovensko, do Německa, Polska a Itálie. Ze zemí mimo Evropskou unii směřovaly agrární výrobky do Ruska (1,3 procenta), Turecka, Iráku a Švýcarska. Naopak nejvýznamnějším importérem do Česka je Německo, dále pak Polsko, nově na třetím místě Nizozemsko. Z mimounijních zemí jde o Čínu, Brazílii, Turecko a Spojené státy. Podle Pýchy stále platí to, že ČR ve velkém dováží i výrobky, které je schopna kvalitně vyrobit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down