19.08.2008 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek obchodu klesá

Za první pololetí letošního roku klesl schodek zahraničního obchodu se zemědělskými a potravinářskými surovinami a výrobky o 7,1 miliardy korun. Vloni představoval zhruba 30 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Meziročně se snížil především deficit obchodu se zeleninou a ovocem, a to o miliardu korun. O 1,8 miliardy korun stoupl přebytek obchodu s obilovinami a obilnými výrobky. Ve statistice je zahrnuta i bilance obchodu s tabákem a tabákovými výrobky, která přešla z pasiva 0,5 miliardy korun do aktiva ve výši dvě miliardy korun.
Tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček uvedl, že podle tzv. zelené zprávy se bilance agrárního zahraničního obchodu zlepšila již v minulém roce, schodek se snížil o 14 240,8 miliónu korun.Vývoz se vloni zvýšil v meziročním srovnání zhruba o čtvrtinu, což je asi 18 057,6 miliónu korun. Nárůst dovozu činil 3 816,8 miliónu korun, tedy 3,4 procenta.
Obrat agrárního zahraničního a vnitrounijního obchodu ČR se zvýšil o 21 874,4 miliónu korun, což znamená nárůst o 11,5 procenta.
Celkově se odvětví zemědělství podílelo podle statistiky národních účtů v roce 2007 na celkové tvorbě hrubé přidané hodnoty 2,11 procenta, což představuje meziroční zvýšení o 0,17 procentního bodu. V případě potravinářského průmyslu tento podíl naopak klesl o 0,21 procentního bodu na 2,47 procenta. Meziroční nárůst výkonnosti odvětví zemědělství byl způsoben zejména zvýšením objemu produkce především v důsledku nárůstu cen zemědělských výrobců.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down