20.06.2011 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek obchodu roste

Hodnota podnikatelského důchodu dosáhla podle tzv. zelené zprávy v minulém roce 6,2 miliardy korun, což je proti roku 2009 nárůst o 2,6 miliardy korun. Schodek bilance agrárního zahraničního obchodu se však meziročně zvýšil o 5,8 miliardy korun na rekordních 33,2 miliardy korun. Důvodem je zejména snižující se domácí živočišná produkce, nárůst dovozu potravin a stále nižší soběstačnost v základních agrárních komoditách mírného pásma.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby hospodářský výsledek je sice plusový, ale sotva průměrný vzhledem k situaci v zemědělství. „Zlepšení je dáno tím, že se rostlinné komodity začaly vracet na normální úroveň. Ale to hlavní, kde se tvoří přidaná hodnota, a to komodity živočišné výroby, stagnují,“ poznamenal Veleba. Deficit agrárního zahraničního obchodu přes 30 miliard korun pak podle něj ukazuje na to, že české zemědělství skoro trvale ztratilo svoji produkční schopnost. Proto je třeba se soustředit na komodity, kterým se v České republice daří, využít zájmu veřejnosti o české potraviny a revitalizovat některá odvětví, například pěstování zeleniny. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík hodnotí hospodářský výsledek za minulý rok kladně. Podle něj se v něm projevilo oživení celého odvětví. Co se týká zvýšení schodku agrárního zahraničního obchodu, podepsal se na něm propad a masivní dovozy v oblasti prasat. „Je vůbec třeba najít klíč, jak v této oblasti dále postupovat,“ míní Stehlík.
Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský uvedl, že v rámci analýzy výdajů z rozpočtu ministerstva zemědělství do agrokomplexu za rok 2010 je uvedena celková výše 43,6 miliardy korun. „Z celkové částky výdajů do agrokomplexu šlo v roce 2010 do zemědělských podniků podle našich propočtů asi 29,6 miliardy korun na provozní výdaje plus 2,6 miliardy korun na investiční výdaje, tedy o 11,4 miliardy korun méně. Toto srovnání nám ve zprávě schází, poznamenal. Nedostatečně je podle něj v zelené zprávě hodnoceno ekologické zemědělství, které již představuje hospodaření na významné části 12,5 procenta zemědělské půdy, a to 448 tisících hektarech. „Každoročně téměř o 20 procent narůstá počet ekologicky hospodařících podniků, výrazně stoupá vykazovaná plocha a cíl podle Akčního plánu přijatého vládou v roce 2015 má překročit 600 tisíc hektarů,“ podotkl s tím, že při velmi nízké produkci na hektar ve výši zhruba deset procent proti konvenčnímu zemědělství a rozšiřování bioplynových stanic to v budoucnu povede jedině k dalšímu poklesu průměru produkce na hektar za celou ČR a k poklesu soběstačnosti potravin z vlastních zdrojů. „Podle zprávy o ekologickém zemědělství byly vyprodukovány biopotraviny ve výši pouze přibližně jedno až 1,5 procenta celkové zemědělské produkce, cíl pro rok 2015 jsou pak tři procenta,“ podotkl. Podle zelené zprávy činí provozní podpora z veřejných zdrojů 5,8 miliardy korun - v průměru 13 tisíc korun na hektar ekologického zemědělství plus zvýhodnění při investicích. „Domnívám se, že cíle v zaměstnanosti i zásobování ekologickými potravinami nejsou naplňovány, v porovnání s Německem až šestinásobně,“ doplnil.
Odvětví zemědělství se podílelo podle statistiky národních účtů v roce 2010 na celkové tvorbě hrubé přidané hodnoty v běžných cenách 1,76 procenta, což představuje meziroční nárůst o 0,1 procenta. V případě potravinářského průmyslu došlo ke snížení podílu na celkové tvorbě hrubé přidané hodnoty o 0,22 procent na 2,65 procenta.Vývoj cen zemědělských výrobců byl vloni relativně příznivý, meziročnímu nárůstu o 5,4 procenta však předcházel čtvrtinový propad cen v roce 2009. Zemědělská produkce se ve stálých cenách roku 2000 vloni snížila proti roku 2008 ze 114 miliard na 95 miliard korun, z toho rostlinná výroba klesla z 62 na 50 miliard korun a živočišná z 52 na 44 miliard korun. Jirovský připomněl, že ze zelené zprávy vyplývají výrazné produkční rozdíly v mezinárodních porovnání. Podle posledních údajů Eurostatu ČR vytvořila produkci na úrovni 1 043 eur na hektar užívané zemědělské půdy, zatímco původní členské unijní země dosáhly dvojnásobné úrovně. „V rostlinné produkci připadající na hektar se řadíme na 19. místo mezi zeměmi EU-27 a v živočišné produkci na 20. místo,“ dodal Jirovský.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down