17.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schodek v agrárním obchodě stoupl v meziročním srovnání o pětinu

O pětinu vzrostl podle údajů ministerstva zemědělství za letošní první pololetí schodek v obchodě se zemědělským a potravinářským zbožím v meziročním srovnání, když dosáhl asi 17,4 miliardy korun. Agrární dovoz se zvýšil o osm procent na 54,5 miliardy korun, ale vývoz stoupl jen o tři procenta na 37,1 miliardy. Vliv na zhoršování salda má i posilování koruny, což brzdí vývoz a naopak zvýhodňuje dovoz, uvedl expert Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Petr Tuček. Dodal, že příznivé výsledky loňského roku byly hodně ovlivněny vývozy přebytků obilí ze sklizně roku 2004.

Největší podíl na vývozu mělo mléko, vejce a med (16,2 procenta). Dodávky do zahraničí stouply o 18 procent na šest miliard korun. Vzrostl ale i dovoz, a to o čtvrtinu na 4,1 miliardy korun. V exportu byly na dalších pozicích cukr a cukrovinky (10,3 procenta) a nápoje a lihoviny (deset procent).
Na dovozu se nejvíce podílely ovoce a ořechy (devět procent), maso a droby (8,9 procenta) a zelenina (8,8 procenta). Její import stoupl o 17 procent na 4,8 miliardy korun.
Víc než čtyři pětiny agrárního obchodu Česko v prvním pololetí uskutečnilo se zeměmi EU. Schodek s unií činil 14,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down