20.10.2008 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválen zákon o ochraně půdy

Zemědělská půda by měla být v budoucnu více chráněna před nadměrnými zábory a také před znečišťováním a erozí. Předpokládá to novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl náměstek ministra životního prostředí (MŽP) František Pelc.

V posledních letech je v České republice podle Pelce ročně nevratně zabráno pro různé stavby okolo 5000 hektarů zemědělské půdy. K záborům nejčastěji dochází v souvislosti s budováním průmyslových zón a skladových areálů. Novela má tento podle Pelce nešťastný stav změnit zejména zvýšením sazby za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Nárůst plateb je výrazný zejména u nejkvalitnějších půd na rovinách, u méně kvalitních půd odpovídá míře inflace. Nastavení sazeb má zvýšit zájem stavebníků a developerů o pozemky s méně kvalitní půdou a omezit zábor kvalitnější půdy.
MŽP si od návrhu slibuje také vyšší využití takzvaných brownfields, tedy opuštěných továren, zemědělských budov a jiných dlouhodobě nevyužívaných nemovitostí.
Novela také nově zavádí kontroly hospodaření na zemědělské půdě Českou inspekcí životního prostředí a ukládá jejím uživatelům povinnost obhospodařované pozemky udržovat. V případě nedodržování povinností mají hrozit uživatelům pozemků sankce.
Zmenšování výměry zemědělské půdy je v České republice dlouhodobým jevem. Od roku 2003 do loňska jí ubylo téměř 130.000 hektarů. Plocha orné půdy se proti roku 2005 snížila o 2,6 procenta. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down