Schválené budoucí směřování zemědělství, zajištění dostatku potravin a pomoc zemědělcům

Ministerstvo zemědělství (MZe) zhodnotilo rok 2022 na bilanční schůzce premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) a představilo své cíle do budoucna. Podařilo se dokončit Strategický plán společné zemědělské politiky, který schválila Evropská komise. I přes náhlé geopolitické změny zemědělci a potravináři zajistili obyvatelům dostatek potravin. V budoucnu chce MZe pokračovat v podpoře zemědělství i zlepšování stavu krajiny, vody a půdy.  Uvádí to tisková zpráva úřadu.

Česká republika předsedá Radě EU a musí se potýkat s nečekanými zvraty, jako jsou následky ruské agrese a prudké zdražení energií. Přes tyto obtíže i eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski hodnotí naše předsednictví v zemědělské oblasti jako jedno z nejlepších. "Podařilo se nám dokončit Strategický plán, který schválila Evropská komise. Teď ho musíme uvést v život a pomoct našim zemědělcům, potravinářům a lesníkům ho zrealizovat. Díky Plánu získá naše zemědělství v příštích letech přibližně 200 miliard korun,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
V nejbližší době tak musí MZe schválit příslušnou legislativu a nastavit IT systémy, aby hladce fungovaly a Strategický plán se plně začal naplňovat. Rovněž bude důležité seznamovat všechny zemědělce s novými podmínkami hospodaření. Schválený Strategický plán je vyváženým kompromisem, který pomůže naší krajině, zlepší stav vody i půdy, a přitom neohrozí potravinovou bezpečnost a reálně posílí lokální produkci potravin. Jak na  setkání s premiérem Petrem Fialou uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula, dobrým výsledkem je, že se podařilo zajistit dostatek potravin pro obyvatele a nenaplnily se tak obavy z následků ruské agrese na Ukrajině.
„Ceny potravin rostou, což je především důsledek růstu cen energií. Základním úkolem Ministerstva zemědělství je však zabezpečit dostatek potravin, což se díky našim zemědělcům a potravinářům podařilo. A to i díky včasné a rychlé mimořádné pomoci ministerstva, uvedl Zdeněk Nekula.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down