Schválení návrhů v ochraně rostlin

Evropský parlament přijal dva rozhodující návrhy v legislativní oblasti ochrany rostlin. Jeden se týká původu (autorizace) a marketingu výrobků sloužících pro ochranu rostlin. Druhým přijatým návrhem je jejich trvalé používání. Farmáři a zemědělská družstva, členové COPA/COGECA mají z tohoto hlasování smíšené pocity. Informuje o tom tisková zpráva COPA/COGECA zveřejněná v tomto týdnu.

Pekka Pesonen, tajemník COPA/COGECA řekl: „ Jsme rádi, že Evropská unie bude pokračovat v dalším zlepšováním legislativy na základě vědeckých poznatků a nedala se ovlivnit extremistickými názory. V rámci vyváženého postoje je nutné vzít v úvahu bezpečnost potravin, zemědělskou výrobu propojenou s ochranou životního prostředí a zajištěním stálého přístupu k zemědělských výrobkům – to je náš hlavní cíl. Věřím, že po dnešním hlasování Evropského parlamentu bylo dosaženo všeobecně přijatelných pravidel pro ochranu rostlin. Také jsme ovšem zaznamenali tu skutečnost, že Evropský parlament ve svém hlasování nevzal v úvahu problematiku řízení rizik v zemědělské výrobě . Dnešní hlasování bude také znamenat značné omezení používání aktivních substancí, na které zemědělci spoléhali při rostlinné výrobě jako nástroji pro zvýšení rezistence obilovin“.
Svoje vystoupení zakončil tajemník COPA/COGECA slovy: „V současné době nutně potřebujeme detailní analýzu dopadů tohoto rozhodnutí (na zemědělskou výrobu). Zejména je nutné vyhodnotit důsledky a souvislosti s dovozy zemědělských produktů ze třetích zemí. Vyzýváme příslušné evropské instituce, aby takovou analýzu zpracovaly co nejdříve. Zemědělci, politici i potravinářské-zpracovatelské podniky musí spolupracovat společně, abychom mohli naplnit očekávání spotřebitelů“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *