16.12.2011 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválili přístup občanů EU ke státní půdě

Občané zemí EU, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska nebo Islandu se v budoucnu zřejmě snáze dostanou k tuzemské státní zemědělské a lesní půdě. Počítá s tím novela zákona o prodeji státní půdy, kterou v závěrečném čtení schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Předloha souvisí se schválenou novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince.

Přijatou novelu podpořilo celkem 134 poslanců napříč stranami. Proti nehlasoval nikdo. Novela má také zabezpečit prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců. Cílem návrhu je podle vlády také sjednotit podmínky pro převody zemědělských pozemků na zemědělské podnikatele a zamezit přednostnímu nabývání pozemků osobami, které neprovozují zemědělskou výrobu.
Poslanci také zpřesnili na návrh zemědělského výboru ustanovení upravující postup v případě, že o pozemek projeví zájem víc zájemců. Pozemkový fond je nebude muset vyzývat k předložení nabídkové ceny, pokud mezi nimi bude například oprávněná osoba s nevypořádaným restitučním nárokem, který představuje alespoň 50 procent z minimální ceny pozemku.
Při projednávání v prvním čtení projevovali někteří opoziční poslanci obavy o to, že českou půdu skoupí cizinci, protože domácí zemědělci mají méně peněz než zahraniční zájemci o půdu. Ministr zemědělství Petr Bendl s tím ale nesouhlasí. "Je třeba si uvědomit, že jsme součástí evropského trhu a nemůžeme tady dlouhodobě dělat taková protekcionistická opatření, protože i naše firmy, naši občané chtějí kupovat nemovitosti v jiných zemích Evropské unie," řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down