08.02.2012 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schválili zákaz leteckých postřiků

Letecké postřiky chemických přípravků v budoucnu zřejmě skončí a provozovat je bude možné jen za zákonem stanovených podmínek. Rozhodla tak sněmovna, když schválila vládní novelu zákona o rostlinolékařské péči, která má za cíl zejména omezit dopady používání pesticidů na životní prostředí i na lidské zdraví. Nyní dostane novelu k posouzení Senát.

Letecké postřiky bude muset povolit rostlinolékařská správa, a to na základě leteckého plánu a následné žádosti o povolení jednotlivé letecké aplikace nebo v případě mimořádných leteckých postřiků. Pokud rostlinolékařská správa povolí letecký postřik, bude muset informovat obce v zasažené oblasti a obecní úřady budou muset informovat své občany. Zemědělské rostliny, parky i lesy mají být podle novely proti škůdcům chráněny bez použití chemie nebo s co nejnižšími dávkami pesticidů. Návrh nově upravuje ochranu obyvatel zejména v okolí škol, lázní nebo v rekreačních oblastech. Ten, kdo použije pesticidy v těchto místech, bude muset přijmout opatření, která ochrání lidské zdraví. Například při chemickém ošetření parku bude povinen oblast označit cedulemi, které na postřik upozorňují.
Poslanci schválili návrh zemědělského výboru, který se týkal zákona o vinařství a vinohradnictví. Zrušili povinnost, která ukládala každému, kdo nakoupí rmut, víno nebo mošt, aby o tom do 15. ledna následujícího roku podal hlášení za celý předchozí rok. Jak již dříve upozornil server Aktuálně.cz, tato povinnost by se týkala každého, kdo si loni koupil jakékoli množství vína.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down