05.11.2002 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sdělení Státní rostlinolékařské správy k dovozu nesadbových brambor

Státní rostlinolékařská správa oznamuje, že v souladu s vyhláškou MZe č. 89/2002 Sb., o ochraně proti zavlékání škodlivých organismů při dovozu, průvozu a vývozu rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů a proti jejich rozšiřování na území České republiky a o soustavné rostlinolékařské kontrole, uznala Albánii, Bulharsko, Izrael, Makedonii, Maltu, Rumunsko, Slovensko a Tunisko za země prosté bakteriální kroužkovitosti bramboru (Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus) anebo bakteriální hnědé hniloby (Ralstonia solanacearu), nebo za země, jejichž opatření v boji proti uvedeným patogenům jsou rovnocenná opatřením stanoveným v České republice.
Na základě toho je s účinností ode dne 1. listopadu 2002 do České republiky povoleno dovážet nebo provážet zásilky hlíz bramboru nebo jejich kříženců neurčených k pěstování – nesadbových brambor vypěstovaných v těchto zemích, a to po dobu, v níž nebudou zjištěny závažné změny fytosanitární situace při pěstování těchto brambor. Do České republiky je dále povoleno dovážet nesadbové brambory pocházející z členských států EU a Švýcarska. Nesadbové brambory pocházející z ostatních zemí není do České republiky povoleno dovážet.
SRS současně zařazuje Chorvatsko k zemím s výskytem původce bakteriální kroužkovitosti bramboru. Výskyt tohoto patogena byl potvrzen úředním laboratorním testováním vzorku úředně odebraného na území České republiky ze zásilky nesadbových brambor původem z Chorvatska ze sklizně roku 2001.
Plné znění Sdělení naleznou zájemci na internetových stránkách SRS „www.srs.cz“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down