Sdružení požaduje posílit pravomoci vlastníků a hospodářů v organizaci honiteb

Za posílení pravomoci vlastníků půdy a hospodářů v organizaci honiteb se staví Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Žádá Ministerstvo zemědělství, aby v chystané novele zákona o myslivosti snížilo minimální výměru vlastní honitby z nynějších 500 hektarů na 250 hektarů. Svou honitbu by pak mohlo mít víc majitelů lesů, což by jim umožnilo lépe předcházet škodám způsobeným zvěří na porostech. Uvedl to na valné hromadě Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) - komory soukromých lesů, která se konala v Humpolci, předseda komory Richard Podstatzký.

„Víme všichni, že téma novelizace zákona o myslivosti spustila kůrovcová kalamita. S ohledem na ty obrovské plochy, které se snažíme obnovit, vznikla potřeba narovnat stavy zvěře s jejím okolím, snížit tyto stavy spárkaté zvěře,“ řekl Podstatzký. Podle něj není na co čekat. Podstatský poukázal na data Českého statistického úřadu, která deklarují, že počty přemnožené zvěře znovu stouply a významně ztěžují a prodražují vlastníkům obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Například jelena siky je nyní v lesích až třicet krát více než před padesáti lety. Návrh, který představilo Ministerstvo zemědělství v polovině tohoto měsíce, podle něj nenaplňuje vládní prohlášení o posílení pravomoci vlastníků půdy a hospodářů v organizaci honiteb. Požadavek SVOL na snížení výměry vlastní honitby na 250 hektarů označil předseda komory za kompromis. „V Rakousku je minimální výměra od 115 hektarů a v Německu dokonce od 75 hektarů,“ konstatoval. Hlavním cílem novely zákona o myslivosti je podle Ministerstva zemědělství snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, digitalizace správy myslivosti a posílení práv vlastníků pozemků. Při představení novely zákona zástupci ministerstva uvedli, že lze očekávat, že o některých hodně diskutovaných tématech se rozhodne při projednávání ve Sněmovně. Podstatzký k tomu sdělil, že to je alibismus a důsledek lobbingu Českomoravské myslivecké jednoty na ministerstvu. „Plánování chovu a lovu bude bez rozdílu držení a užívání honiteb upraveno tak, aby les nebyl nadměrně poškozován,“ informoval vrchní ředitel sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství Patrik Mlynář. Podle něj novela zákona o myslivosti půjde do standardního legislativního procesu do konce března, vláda by se jí měla zabývat před letními prázdninami. „Do té doby, si myslím, že je možné tyto věci diskutovat, mimo jiné i 9. března jste i vy pozváni na jednání všech dotčených nevládních organizací na ministerstvo zemědělství,“ řekl.

VH SVOL - komora soukromých lesů1

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down