Se Slovenskem máme společné priority, například unijní předpisy se zákazem nekalých obchodních praktik

Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal v Palárikovu se slovenskou ministryní zemědělství a rozvoje venkova Gabrielou Matečnou o předsednictví Slovenské republiky v Radě Evropské unie, o aktuální situaci na trhu s živočišnými komoditami, zjednodušení společné zemědělské politiky a nekalých praktikách v obchodě s potravinami. Ministr Jurečka uvedl, že se Slovenskem máme mnoho společných témat a priorit, například při hledání možností, jak vylepšit postavení zemědělců v dodavatelském řetězci. Stejně jako Slovensko požaduje Česká republika přijetí konkrétních předpisů na úrovni Evropské unie, které by zakazovaly nekalé obchodní praktiky.

Slovensko i Česká republika řeší, jak zabránit nekalým obchodním praktikám v potravinářském řetězci, zejména nerovnoměrnému rozdělení marží. Pozitivní vliv na situaci má v ČR letošní novela zákona o významné tržní síle inspirovaná podobným zákonem platným na Slovensku. Norma pomohla vyřešit například dlouhé doby splatnosti faktur, připomněla mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Se slovenskou kolegyní Gabrielou Matečnou probíral český ministr také celoevropskou krizi na trhu s mlékem a vepřovým masem. „Navzdory opatřením na evropské a národní úrovni je situace v sektorech mléka a vepřového masa stále kritická. Česká republika při pomoci chovatelům využívá nástroje EU a zavedla pro ně i nové národní podpory. V polovině roku jsme už chovatelům prasnic a dojnic vyplatili 604 milionů korun jako mimořádnou kompenzaci. Děláme vše pro to, aby chovy nemusely končit,“ uvedl ministr Jurečka.

Do konce roku by měli nad rámec obvyklých podpor dostat chovatelé dále 900 milionů korun jako vratku spotřební daně z pohonných hmot, 850 milionů ve dvou dotačních titulech pro chovatele dojnic a 1,1 miliardy korun jako náhradu za škody, které loňské sucho způsobilo na krmných plodinách.

Dalším tématem bilaterálního setkání ministrů byla budoucnost společné zemědělské politiky. Česká republika prosazuje zejména její maximální zjednodušení, což by zlepšilo podmínky zemědělcům a usnadnilo vyplácení podpor.

S Gabrielou Matečnou se český ministr věnoval také dvojí kvalitě potravin. Požádal ji, aby se Slovensko, které nyní předsedá Radě EU, zaměřilo i na tuto problematiku, jež je zásadní pro obě země.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *