08.09.2000 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Se systémem SEUROP se nemusí otálet

Příští rok by měl přinést posun ve zpeněžování jatečných zvířat podle kvality. Větší rozšíření objektivního hodnocení masa má podnítit legislativa prostřednictvím novely zákona o potravinách, rozvedená v připravované vyhlášce ministerstva zemědělství. O zavedení aparativní klasifikace, která je u nás na rozdíl zemí Evropské unie stále vzácností, se však snaží i samotní podnikatelé.

Odbytové družstvo Agropork nedávno pozvalo sedm vybraných zpracovatelů, aby s nimi projednalo svoji představu o cenové masce pro vepřové maso, podle níž by se mělo obchodovat v příštím roce. „Zatím jsme se nedohodli, ale budeme jednat dál,“ stručně komentoval výsledek první schůzky předseda představenstva Agroporku Jaroslav Míl. Očekává, že obě strany dospějí ke kompromisu při vytvoření cenové masky. „Dosažení shody v tomto bodě je zásadní. Dohoda o ostatních otázkách, tedy o množství dodávané suroviny a lhůtách splatnosti, pak bude jednodušší,“ soudí Míl.
Rozumný konsensus v zatím rozdílné představě o zpeněžování by přivítali také zpracovatelé. „Zástupci masokombinátů a Agroporku by se měli snažit pochopit stanovisko protistrany, abychom se sjednotili na našich představách a využili tak šance, která tu konečně je - platit za surovinu podle kvality,“ uvedl Karel Uttendorfský, náměstek ředitele Masokombinátu v Poličce, který se schůzky účastnil.
S aparativním zpeněžováním masa se nemusí podle jeho slov čekat až na příští rok. „Přechod je možné zahájit i dřív. Zpracovatelé, které Agropork pozval na jednání, jsou vybaveni zařízením na klasifikaci zvířat a mohou přejít na tento systém už letos,“ vybídl Uttendorfský. O které masokombináty jde, nechtěl jmenovat, jen je obecně charakterizoval: „Všichni jsou solventní a plní své závazky vůči dodavatelům, co se týká lhůt splatnosti. A to není na českém trhu běžným standardem.“
Podle lhůt splatnosti si chce Agropork nadále vybírat obchodní partnery. Zatímco některé masokombináty platí za 35 dní, jiné až za sto dnů a s těmi nebude chtít odbytové družstvo podle Míla v příštím roce obchodovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down