12.06.2009 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šebesta zamítl nákup dluhopisů Oleofinu

Ministr zemědělství Jakub Šebesta na základě zpracovaného auditu zamítl nákup dluhopisů firmy Oleofin za 300 milionů korun prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Fond tuto transakci v květnu schválil. Podle výsledků auditu by tato transakce naplňovala všechny znaky veřejné podpory. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Připomněl, že za veřejnou podporu se v rámci EU považují podpory poskytované v jakékoli formě státem, které narušují hospodářskou soutěž tím, že zvýhodňují určité podniky. V případě klasifikace případu jako veřejné podpory by investiční záměr podléhal notifikaci Evropské komise.
„PGRLF navíc nedostal záruku, že 300 milionů za dluhopisy bude využito investičně, tedy k vytváření dalšího zisku ve prospěch českých dodavatelů řepky. Je málo pravděpodobné, že by se peníze dostaly přímo k zemědělcům. Mám obavu, že spíše by sloužily k uhrazení nároků věřitelů Oleofinu, kteří mají své úvěry splatné v létě 2009,“ uvedl Šebesta. Ministerstvo zemědělství oslovilo pro zpracování auditu pět nejvýznamnějších auditorských firem, výběrové řízení vyhrála KPMG Česká republika, s.r.o. Audit přinesl informace o tom, že firma Oleofin, přes kterou je financován celý provoz STZ, a na kterou byly v rámci restrukturalizace roku 2008 převedeny všechny obchodní činnosti ze společnosti SETUZA a.s., má finanční problémy.
Oleofin hospodařil v roce 2008 se zápornou přidanou hodnotou, kdy tržby jsou nižší než náklady spojené s jejich vytvořením. Hrozí reálné riziko, že ztráta, kterou potvrdil audit, by ale mohla Oleofin dostat do hlubších finančních potíží, které by mohly vést k insolvenci společnosti. Zprávu o auditu předal dnes ministr Šebesta řediteli PGRLF Martinu Karbanovi jako podklad, o který opírá své zamítavé stanovisko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down