23.02.2009 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šedesát let od začátku kolektivizace

Šedesát let od schválení zákona o JZD Česká republika stále ještě nevypořádala majetek předlistopadových zemědělských družstev. Sněmovnímu projednání zákona, který vloni v červenci schválila vláda, brání podle předsedy sněmovního zemědělského výboru Jiřího Papeže opozice a část poslanců KDU-ČSL. Návrh nařizuje právním nástupcům zkrachovalých družstev vyplatit bývalým podílníkům finanční vypořádání. Některé zemědělské podniky by tak musely vyplatit i desítky milionů korun. Celkový počet takto poškozených osob odhadlo ministerstvo zemědělství na sto tisíc.

Návrh zákona předpokládá nulovou účast státu na vyplácení těchto podílů. Předseda zemědělské komise KDU-ČSL Jiří Hanuš poznamenal, že odmítají takový návrh, který znovu uloží nově vytvořeným podnikům tyto transformační podíly vypořádat za neexistující podnik, pokud nebyl převzat jeho veškerý majetek. Podle něj chybný byl již původní transformační zákon z roku 1991, protože nebylo umožněno zreálnění cen majetku a do transformace byl majetek vzat za účetní ceny, které byly vyšší než ceny reálné. Návrh zákona se nelíbí ani zemědělským podnikům. Například předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský jej již dříve označil za protiústavní. Stát podle něj nemůže do převzetí závazků nutit nové společnosti, které sám uznal.  Vládní návrh novely naopak podporuje Svaz vlastníků půdy ČR. Podle jeho předsedy Františka Jandy by vláda měla mít také konečně odvahu okamžitě zastavit platbu státních dotací dlužným povinným osobám. 
Zákon o JZD  parlament přijal 23. února 1949, a od tohoto data začala násilná kolektivizace venkova, která od základů proměnila hospodaření na vesnici a postihla statisíce lidí. Sedlákům byla v atmosféře politického zastrašování zabavována a vyvlastňována půda, zvířata, strojový park i nemovitý majetek. Mnozí z nich přišli o všechno. Určitou nápravu majetkových křivd přinesly až polistopadové restituce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down