Sedláci na jižní Moravě protestovali proti změnám plateb a Zelené dohodě

Desítky sedláků se zemědělskými stroji dnes dopoledne na protest vyjeli na jihomoravské silnice. Stejně jako jejich kolegové v dalších krajích Česka tak protestovali proti chystané změně dotační politiky, která ubere peníze velkým zemědělcům a přidá menším, a proti tzv. Zelené dohodě, která podle nich ohrožuje české zemědělství a produkci potravin. Na některých silnicích způsobili dlouhé kolony aut, například na vytížené silnici první třídy 43 na Blanensku.

Vyjeli i zemědělci na Brněnsku a komplikovali dopravu v jihozápadní části Brna v okolí Bosonoh a Starého Lískovce,. Další zemědělci vyjeli na silnice například v okolí Sedlece u Mikulova na Břeclavsku.
Letos poprvé zemědělci protestovali v lednu. Zatímco změny podmínek dotací se nelíbí velkým a některým středním podnikům, menší zemědělci je vítají. Protestují tak ti, kteří jsou sdružení v Agrární komoře ČR nebo v Zemědělském svazu ČR, které proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům protestují od začátku roku. Podle nich vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR, a varují, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa. V opozici proti nim stojí Asociace soukromého zemědělství.
Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství. Podle protestujících jsou cíle Česka i Evropské unie v zemědělské politice příliš ambiciózní a neodpovídají situaci ohledně vysokých vstupních nákladů v zemědělské prvovýrobě, především cen energií. "V důsledku jejich uplatňování (strategií Zelené dohody) dojde k výraznému snížení konkurenceschopnosti evropského zemědělství vůči ostatním částem světa a následnému snížení objemu produkce," uvedl před protesty v tiskové zprávě Tomáš Kvarda z podniku GenAgro Říčany.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down