02.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sedláci vytvářejí venkov

Skladba českých zemědělských podniků je proti západní Evropě zatížena socialistickými pozůstatky. Ještě počátkem 90. let obhospodařovali soukromí zemědělci pouze tři procenta půdy v ČR, nyní již hospodaří asi čtvrtině. Zároveň představují nejpružnější a nejpřizpůsobivější typ zemědělských podnikatelů, uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec v rámci kulatého stolu, který asociace pořádala na veletrhu Země živitelka.

Podle něj kolektivizací byla na čtyřicet let přerušena kontinuita vývoje českého zemědělství. Sedláci tak museli dohánět své kolegy v západní Evropě, poznamenal Němec na tomto setkání na téma historie a budoucnost selského stavu v ČR s tím, že ve vyspělých státech je zemědělství založeno právě na rodinných farmách.
Za nejpodstatnější proto Němec považuje znovuobnovení selských rodů, kdy vyrůstá nová generace svobodných, vzdělaných, sebevědomých lidí se širokým rozhledem. „Dnešní nastupující mladí sedláci již vyrostli opět v soukromém podnikání a prožívali se svými rodiči a prarodiči těžké podnikatelské začátky,“ podotkl Němec. Podle něj rodinné farmy se nebudou tolik potýkat s problémem nedostatku mladých lidí tak, jak tomu je u velkých podniků. V jejich managementu totiž podle předsedy ASZ pracují převážně starší lidé. U rodinných farem ale dorost existuje, uvedl. Sdělil, že těžko však nacházejí své pokračovatele i starší farmáři, kteří hospodaří na výměře od deseti do 25 hektarů. Tato výměra není na uživení, pokud se podnik výrazně nespecializuje, podotkl. „Tyhle farmy postupně přestanou existovat, nebo to tito lidé budou dělat jako své hobby,“ konstatoval.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič na tomto setkání prohlásil, že vnímá sedláka a rodinnou farmu jako nejtypičtější podnikání na venkově. „Hospodářsky samostatný sedlák byl a je v místě svého působení přirozenou odbornou, politickou a spolkovou autoritou,“ prohlásil s tím, že politici mají povinnost vytvářet takové právní prostředí, které nedovolí obcházet zákony, a svou reálnou politikou podporovat ty, kteří žijí a podnikají odpovědně, jsou spjati s místem svého působení a horizont své činnosti mají nastaven uplatněním svých dětí a vnuků. Podle něj právě proto dokončení transformace a budoucnost sedláka na českém venkově patří k hlavním prioritám resortu zemědělství. Připomněl, že první návrh zákona na vypořádání majetku zemědělských družstev sice legislativní rada vlády neodsouhlasila, protože měl podstatně více prvků retroaktivity. „Je pravda, že důkazní břemeno bylo více na akciových společnostech. Byli jsme tak nuceni respektovat stanoviska právníků a přenesli jsme velkou část důkazního břemene na oprávněné osoby,“ informoval. „Nová verze už je přece jen velmi posunutá a já bych velmi rád, aby se nám podařilo získat celou koalici k tomu, aby podpořila tento transformační zákon a poslal ho do Senátu,“ dodal ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down