V ČR byl zjištěn sedmý případ ptačí chřipky. Testy prokázaly nákazu virem H5 u labutě nalezené o víkendu v Týně nad Vltavou u starého mostu. Agrowebu to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Okolo místa nálezu bude vymezeno pásmo o poloměru deset kilometrů, kde budou platit mimořádná opatření.
Všechny dosavadní případy byly zjištěny na jihu Čech. U první nakažené labutě, nalezené předminulé pondělí u Hluboké nad Vltavou, potvrdila referenční laboratoř EU v Británii výskyt nebezpečného viru H5N1. U následných dvou kusů, které se objevily v Českých Budějovicích a opět v Hluboké, česká národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha konstatovala vysoce nakažlivý vir H5. U dalších tří kusů, nalezených v Českých Budějovicích a jejich okolí, je zatím známo, že jde o H5.
Podle ředitele jihočeské veterinární správy Františka Kouby se pásmo, kde platí mimořádná opatření, rozšíří nyní zhruba o 15 kilometrů severněji a dotkne se asi 40 nových obcí. Ačkoliv se jedná již o sedmý případ, nelze podle veterinářů hovořit o ohnisku nákazy. "Je to vždy jen ojedinělý kus v určité lokalitě. Hromadný úhyn by bylo několik ptáků na jednom místě nebo někde v chovu," řekl Kouba.
Hlášení o nálezech uhynulých ptáků na jihu Čech i nadále přibývá. O víkendu veterináři našli šest mrtvých labutí a od začátku týdne evidují další čtyři nové případy. Například v pondělí vytahovali hasiči mrtvou labuť v Lišově na Českobudějovicku a z rybníka Silvestr u Přílepova na Písecku.
Mimořádná veterinární opatření platí v jižních Čechách od minulého týdne. Jejich základem je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.
Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí svá zvířata vždy na vodítku. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.