05.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sekačky pro svah ovládané rádiem zaplňují mezeru na trzích

Dálkově ovládané sekačky trávy Spider pro údržbu prudkých svahů zaplňují mezeru na českém trhu a odběratele našly již v sedmnácti zemích světa. Z několika stovek strojů, které havlíčkobrodský podnik zatím vyrobil, jich vyvezl čtyři pětiny, převážně do evropských zemí. K exportu přispívá i to, že v zahraničí bývají přísnější požadavky na bezpečnost práce, uvedl majitel podniku Lubomír Dvořák, který sekačku sám vymyslel.

Pracovníkovi s křovinořezem na svahu hrozí pád a ohrožují ho vibrace a zplodiny. Od havlíčkobrodské sekačky se může obsluha vzdálit na více než padesát metrů. Zařízení na údržbu prudkých svahů, které se dosud daly sekat jen křovinořezem nebo kosou, vyvinula firma před čtyřmi lety. Výrobek si Dvořák nechal patentovat v České republice a právní ochranu má v Evropské unii, Japonsku a Kanadě.
Podle Dvořáka jsou největšími zákazníky v zahraničí letiště. Sekačky mají udržovat plochy okolo letištních nádrží na vodu. O rádiem řízená zařízení mají jinak zájem radnice nebo firmy, které se starají o sečení říčních břehů či příkopů podél silnic.
Stroj je výkonnější než křovinořez, za hodinu poseká stejnou plochu jako pět lidí s křovinořezem. Nyní firma dokončila další výkonnější typ, který nahradí pětinásobek sekáčů. Sloužit může i na golfových hřištích. Další rozšíření nabídky plánuje Dvořák do dvou let.
Havlíčkobrodský podnik, dříve orientovaný jen na stavebnictví, zaměstnává 110 pracovníků. Kvůli sekačkám v příštím roce postaví novou výrobní halu asi za 16 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down