09.02.2009 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Selský rozum

Globální krize a její projevy plní již řadu týdnů stránky denního tisku, dominují televizním zprávám a zahlcují zpravodajské servery. Jejich společným jmenovatelem byl alespoň zpočátku především údiv nad tím, že stromy nerostou do nebe.

V posledních letech totiž panovalo všeobecné přesvědčení, že rok od roku musí být vždy jenom lépe a lépe. Ekonomika musí vykazovat stále rychlejší růst, zisky musejí být vyšší stejně jako životní úroveň. Přišla ale krize, všechno je jinak a optimismus vystřídaly obavy.
Pro zemědělce nic nového pod sluncem. Úspěch či neúspěch jejich hospodaření totiž ovlivňují nejen cykly ekonomické, které v poslední době leckoho překvapily, ale od nepaměti především cykly přírodní, proti jejichž rozmarům rozhodně nepomůže například snížení daní či vládní balíček ozdravných opatření. Právě proto byl vždy v minulosti tím hlavním, co určovalo chování zemědělců, samozřejmě kromě odborné způsobilosti, především obyčejný zdravý selský rozum. Ten totiž zajistil, že se jejich hospodaření stalo obvykle dlouhodobě odolným jak vůči nepřízni počasí, tak i vůči vnějším ekonomickým vlivům.
Doba se ale změnila. Rozum vystřídal trvalý růst a lapidární poučky onoho selského rozumu jako například nedělat zbytečné dluhy či myslet na horší časy, byly téměř zapomenuty. Věřím, že to neplatí pro naše zemědělství a že většina těch, kteří v něm pracují, se tím zdravým selským rozumem stále řídí. Právě díky němu by se jim také mělo podařit současné ekonomické turbulence ustát

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down