Selských slavností, propagujících zemědělství, bude letos méně

Počet Selských slavností, které organizuje s podporou státu Asociace soukromého zemědělství ČR, se letos sníží na dvě z loňských sedmi. V poklesu počtu akcí se odráží letošní nižší finanční podpora od státu.

Na každou z letošních akcí, které budou 26. května na Farmě rodiny Šťastných v Radíčevsi na Žatecku a 15. září na Angus farmě Rančice v Kamenném Újezdu v jižních Čechách, se očekává příchod kolem 3000 návštěvníků. Slavnosti vyzdvihují význam rodinných farem, loni na tři celostátní akce přišlo zhruba 7000 lidí, regionální se letos ruší. Ministerstvo zemědělství akce podpoří necelou polovinou peněz co loni, tedy 400 000 korun.
Děti i dospělí se seznámí s životem na farmě, prohlédnou si hospodářství, zvířata a zemědělskou techniku. Letošní pátý ročník by měl být více zaměřený na děti. Novinkou by měl být například workshop Malý gurmán, kdy se děti pod vedením zkušeného šéfkuchaře budou učit připravovat jídla ze sezonních produktů z okolních farem.
"Stalo se již tradicí, že Asociace soukromého zemědělství se formou akcí pro veřejnost snaží poukázat na význam a přínos rodinných farem pro český venkov. Ty jsou každoročně věnovány jednomu z důležitých témat našeho zemědělství - rodinné formě hospodaření, nutnosti ochrany půdy a vody jakožto zdrojů obživy a prosperity pro budoucnost naší země, či faremní produkci a propojení výrobců kvalitních regionálních potravin se spotřebiteli," uvedl předseda asociace Josef Stehlík.
Popularizační zemědělské akce pořádá každoročně i samo ministerstvo. Loni však úřad zrušil Farmářské slavnosti, do kterých se dříve zapojovaly větší farmy. Místo nich nabízel veřejnosti návštěvu zemědělců prostřednictvím akcí Poznej svého farmáře, kterých loni mělo být 19 proti loňským 13. Série akcí měla pětimilionový rozpočet. V září pak ministerstvo uspořádalo na pražské Letné dožínky s 3,5milionovým rozpočtem. O letošních akcích zatím úřad neinformoval.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down