Senát asi schválí postupné zvyšování daně z cigaret

Senát asi schválí postupné zvyšování spotřební daně z cigaret v příštích třech letech. Jejich krabička může příští rok zdražit až o čtyři koruny. Počítá s tím vládní novela, kterou senátní hospodářský výbor minulý týden podpořil. Horní komora o novele rozhodne příští týden.

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by státní rozpočet mohl zvýšením daně získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Odhad ale podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *