Senát asi zbrzdí vznik úřadu

Senát možná zbrzdí vznik Státního pozemkového úřadu, který má nahradit Pozemkový fond a síť pozemkových úřadů. ČSSD dnes v senátním zemědělském výboru přes nesouhlas ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) prosadila návrh, aby se vznik nového úřadu o rok odložil. Předseda výboru Jan Hajda (ČSSD) zdůvodnil odklad tím, že není v lidských silách do konce letošního roku změnu řádně zavést. Argumentoval problémy, které na přelomu loňského a letošního roku přinesla změna výplaty sociálních dávek. Podle Bendla by ale odklad znamenal jen ztrátu čtvrt miliardy korun, kterou by rozpočet jinak ušetřil na administrativních nákladech.

Bendla nenadchl ani další Hajdův požadavek, aby ministr zemědělství mohl výnosy z prodeje a pronájmu státní půdy použít mimo jiné „na řešení rizikových situací“, například na náhrady pro zemědělce postižené suchem. Ministr zemědělství by měl mít právo rozhodnout o těchto příjmech, aby se nemusel doprošovat u ministra financí, uvedl Hajda. Bendl namítl, že ministerstvo zemědělství by o částku přišlo při přípravě rozpočtu.
Státní pozemkový úřad by měl spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což nyní dělá Pozemkový fond, a vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. To nyní zajišťuje soustava pozemkových úřadů. Nový úřad také bude moci finančně podporovat zemědělce, jak to dnes činí Pozemkový fond. Za dobu jeho existence čerpalo české zemědělství a venkov z fondu zhruba 12 miliard korun.
Přijetí zákona by mělo vést ke snížení administrativních pracovníků z 1695 o zhruba 350 a tím i ke snížení mzdových nákladů o 150 milionů korun. Na investicích by se příští rok ušetřilo 9,7 milionu korun, na provozu zhruba 69 milionů korun.
Pozemkový fond spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, prodává a pronajímá půdu, převádí majetek státu na obce. Vznikl k 1. lednu 1992. V současné podobě, kdy je právnickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, má fungovat do konce roku 2012. K 1. lednu 2013 by se měl stát organizační složkou státu podřízenou ministerstvu zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *