16.10.2006 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát bude jednat o obětech kolektivismu

Možnosti odškodnění obětí komunistické kolektivizace zemědělství má nastínit veřejné slyšení, které se uskuteční počátkem prosince v Senátu. Slyšení má také upozornit na zločiny, kterých se komunistický režim dopustil na obyvatelích venkova. Lze je hodnotit jako zločiny proti lidskosti, řekl senátorům předseda výboru pro lidská práva Václav Jehlička.

"Slyšení by mělo zhodnotit období vyhánění zemědělských rodin z jejich usedlostí a posoudit tyto deportace v době totality jako zločiny proti lidskosti," uvedl Jehlička. O slyšení mají podle něj zájem lidé, kteří byli zabíráním svých statků a půdy postiženi, "protože ta jizva se ještě nezahojila".
Za kolektivizaci bývá považováno násilné nahánění sedláků do zemědělských družstev. Její součástí bylo ale také násilné vysídlování zejména nejbohatších sedláků. Podle informací na serveru www.totalita.cz bylo do konce 1953 v Čechách vysídleno 1629 rodin. S kolektivizací jsou spojeny vykonstruované procesy a zavírání kulaků do táborů nucených prací. V květnu 2004 byl před budovou ministerstva zemědělství odhalen ocelový památník obětem nucené kolektivizace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down