Senát chce změnu uznávání rostlinolékařských přípravků, vrací novelu sněmovně

Novela zákona o rostlinolékařské péči, která má kromě jiného zavést označování přípravků na ochranu rostlin čárovými kódy, se vrací ze Senátu do sněmovny. Senát do ní chce na návrh svého výboru pro zdravotnictví upravit postup uznávání přípravků povolených podle přímo použitelných předpisů v jiných členských státech EU. Senát chce do novely vrátit původní vládní text, zatímco Sněmovna do něj vložila pozměňovací návrh, který měl tuto proceduru zjednodušit. Podle předsedy výboru pro zdravotnictví Romana Krause (ODS) byl to ale znamenalo, že tuzemské úřady nebudou u takto uznaných přípravků hodnotit jejich rizika pro zdraví.

"De facto dojde k situaci, kdy přípravek při vzájemném uznání bude výhradně projednávat a hodnotit Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) z hlediska fyzikálně-chemických vlastností, účinnosti a tak dále. Vlastnosti ovlivňující zdraví a rizika pro zdraví tak posuzovány nebudou,“ popsal. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se však spíše klonila ke schválení novely bez pozměňovacího návrhu. Pozměňovací návrh poslance ANO Josefa Kotta, který se do novely dostal ve sněmovně, zavedl zjednodušené povolování. To by se týkalo těch přípravků na ochranu rostlin, které byly povoleny podle předpisu EU pro trh jiného členského státu ze zóny, do níž patří i Česko. Vyžadovat u nich vyhodnocení rizik i v ČR je proto podle Kotta bezpředmětné. Komodity ošetřené těmito přípravky se navíc dovážejí a prodávají. Kott také již dříve ve sněmovně uvedl, že český trh je malý a firmám se zde nevyplatí přípravky registrovat. Senát navrhl vložit do novely původní vládní text. Ten obsahoval například podmínku, že v tuzemsku není pro dané použití registrován jiný přípravek. "My si myslíme, že z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví je nutné, aby ministerstvo zdravotnictví cestou svého Státního zdravotního ústavu toto vzájemné povolení taky vydávalo,“ řekl senátor Kraus. Argumentoval tím, že řada povolení v některých členských státech EU je stará, zatímco mezitím se objevila nová zjištění ohledně vlivu částí přípravků na lidské zdraví.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down