Senát k nápravě vlastnictví k půdě

V půlroční lhůtě by mohli lidé uplatnit u soudu vlastnický nárok k půdě, který pozemkový úřad v restitučním řízení neuznal. Umožnila by jim to novela zákona o půdě, kterou předložila pětice senátorů za ČSSD, ODS a hnutí Starostové a nezávislí. Novelu mají před dalším schvalováním projednat senátní výbory ústavně-právní a zemědělský.

Předseda výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda za předkladatele novely uvedl, že současný stav blokuje nakládání s pozemky, na které byl vznesen restituční nárok, územní úpravy nebo rozvoj obcí. V některých případech to podle něj trvá desetiletí.
Důvodem pro přijetí novely je podle autorů novely také nejednotná praxe pozemkových úřadů a soudů. Některé pozemkové úřady v řízení o vlastnictví pozemku dále nepokračují ani v případě, pokud se takzvaná domnělá oprávněná osoba se svým nárokem na soud neobrátí. Podle nich nebyla vyřešena předběžná otázka, zda je domnělá oprávněná osoba osobou oprávněnou. Jiné pozemkové úřady pak ve snaze dokončit restituční řízení nárok zamítnou po uplynutí obecné tříleté promlčecí lhůty podle občanského zákoníku.
Soudy, pokud se na ně pozemkovým úřadem odmítnutý žadatel obrátí, pak podle předkladatelů buď rozhodnutí úřadu potvrzují, nebo častěji jako nezákonné zruší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *