Senát: Koncepce ochrany před suchem se plní nedostatečně

Vládní koncepce ochrany před následky sucha se podle Senátu nedostatečně plní a koordinuje. Kabinet by měl úkoly z ní vyplývající plnit důsledněji, stanovit odpovědnost jednotlivých institucí a dodržovat státní politiku životního prostředí. Doporučení horní komora přijala na návrh své komise, která se věnuje nedostatku vody v Česku.

Senát také doporučil vládě, aby zpracovala studii výhledů množství a kvality vody v ČR se zohledněním vývoje hydrologické situace. Kabinet by měl podle horní komory zvážit vypracování strategie, která by řešila zejména zadržování vody v krajině a určila priority.
Už loni v listopadu Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že v Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva se závěry kontroly nesouhlasila. Situaci by mohly změnit připravené novely volního zákona nebo zákona o pozemkových úpravách.
Komise konkrétně podpořila například budování vodních nádrží a doporučila ministerstvu zemědělství vypracovat reálný harmonogram jejich výstavby včetně finančního zajištění. Komise rovněž podpořila systém propojování stávajících přivaděčů pitné vody a vytvoření dostatečné vodohospodářské kapacity pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.
Ministerstvo zemědělství oznámilo, že bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Zhruba 700 milionů korun by mělo jít na propojování vodárenských soustav a 1,2 miliardy korun na asi 300 menších projektů, jako jsou vodovody a obecní rybníky. Loni ministerstvo zemědělství dalo na boj se suchem 13,7 miliardy Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down