24.03.2014 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát měl výhrady k evropskému nařízení

Snaha Bruselu bojovat proti nepůvodním invazním druhům rostlin i živočichů v Evropě povede podle senátorů k nárůstu administrativy. K návrhu nového unijního nařízení se proto stavěli spíše skepticky. Jeho přímé odmítnutí, které požadoval Jaroslav Kubera, ale po téměř dvouhodinové debatě neschválili.

Senátoři poukazovali například na to, že nařízení se zaměřuje především na 50 invazních nepůvodních druhů majících význam pro EU, ale současně dodává, že těchto 50 druhů představuje pouze půl procenta z celkového počtu invazních nepůvodních druhů v unii. Ministr životního prostředí Richard Brabec ujistil senátory, že jejich výhrady budou do českého postoje ke konečné podobě nařízení zapracovány.
Invazní druh je druh na daném území nepůvodní, který se na něm nekontrolovaně šíří. Přitom agresivně vytlačuje původní druhy, které mají podobnou funkci v přírodě jako on. Některé se dovážejí záměrně, například pro okrasné účely nebo zájmový chov, jiné se dostávají do EU jako "černí pasažéři" například s jiným zbožím. Příkladem jsou bolševník nebo plzák španělský.
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) již dříve napočítala přes    10 000 druhů, které představují nebezpečí jak pro druhovou různorodost, tak i pro lidské zdraví. Celkové hospodářské škody způsobované invazními nepůvodními druhy vyčíslila agentura na 12 miliard eur ročně, tedy asi 330 miliard korun.
Senátoři také poukázali na to, že v jednotlivých členských státech EU a v jejich regionech je situace týkající se invazních nepůvodních druhů značně rozdílná. Proto považují za zásadní, aby zůstala zachována potřebná míra flexibility pro jednotlivé regiony s cílem účinně zasahovat proti těmto druhům.

Návrh evropského nařízení klade důraz především na prevenci, kterou je podle Evropské komise třeba doplnit systémem včasného varování. Návrh má také co nejvíce zvýšit účinnost současných systémů a plně využít existující prostředky a opatření. Členské státy by také měly mít možnost samy přijímat opatření vůči všem druhům, které nejsou zařazeny do seznamu invazních nepůvodních druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down