22.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát o směrnici k látkám REACH

Senát minulý týden schválil zavedení evropské směrnice o chemických látkách REACH do tuzemského zákona. Cílem směrnice je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30 tisících chemických látkách, které jsou na evropském trhu.

Svaz chemického průmyslu již dříve odhadl, že tuzemské firmy budou mít kvůli této směrnici náklady až 11 miliard korun.
Směrnici obsaženou v novele zákona o chemických látkách nyní dostane k podpisu prezident republiky. Václav Klaus ale již dříve REACH kritizoval. Například loni v lednu o této směrnici prohlásil, že je to nejděsivější věc, která v EU vznikla.
Podle ministerstva životního prostředí má směrnice odstranit dnešní stav, kdy u více než 90 procent látek používaných v EU neexistují dostatečné údaje o jejich účincích na zdraví a životní prostředí.
Všechny podniky, které nakládají s chemikáliemi v objemech nad jednu tunu ročně, musejí tyto látky zaregistrovat. Lhůtu na to mají od letošního 1. června do 1. prosince. Během půlroku mají všechny látky projít procesem takzvané předregistrace. Ta má umožnit společnostem odsunout předložení úplné dokumentace pro registraci, v závislosti na jednotlivých případech, do roku 2010, 2013 nebo 2018 a sdílet údaje o chemických látkách. Předregistraci stejně jako registraci má na starosti Evropská agentura pro chemické látky v Helsinkách.
Pro zvláště nebezpečné látky, například karcinogenní, bude agentura vydávat časově omezená povolení k výrobě. To má umožnit, aby úřady omezily používání nějaké chemikálie, pokud se zjistí, že by mohla být nebezpečná. Podle ministerstva životního prostředí to má také stimulovat firmy k hledání bezpečnějších alternativ.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down