Senát odmítl nová pravidla pro převádění pozemků restituentům

Senát v souvislosti s prosincovým zrušením takzvané restituční tečky Ústavním soudem odmítl nová pravidla pro převádění pozemků restituentům. Sněmovna tato pravidla přijala ještě před rozhodnutím ústavních soudců. Příslušnými změnami zákonů o půdě a Pozemkovém fondu se tak budou muset znovu zabývat poslanci. Novely ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM, které mají sílu veto Senátu přehlasovat.

Proti zrušení novel v horní komoře se postavil ministr zemědělství Jan Mládek. Nebyl však úspěšný. Podle něho změny nejsou v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Vnášejí do procesu převádění pozemků přehled a jasněji stanovují, jakým způsobem má Pozemkový fond postupovat.
To se nezdálo senátorce Jitce Seitlové (hnutí Nezávislí). Podle ní navrhované změny nezaručí, aby převody pozemků oprávněným osobám byly jednoznačné a transparentní. Výklady navržených změn jsou podle senátorky nejednotné, což umožňuje naprostou zvůli těch, kteří budou zákon uplatňovat, tvrdí. Dodala, že navržené změny předřazují v řadě případů prodej pozemků jejich převodu oprávněným osobám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *