Senát pozměnil novelu zákona o restitucích pozemků

Novela zákona, která má zrychlit restituce a usnadnit prodej státních pozemků neprošla včera senátem beze změn. Podle návrhu má jednoznačně stanovit, že půdu či les má přednostně získat restituent v dané lokalitě, jehož pozemkové nároky nebyly uspokojeny. Nájemce pozemku je až na druhém místě.

Jak uvedl uvedl senátor KDU-ČSL Josef Vaculík, novela také umožňuje převod zemědělských pozemků i na osoby, jejichž původní pozemky byly převedeny na jinou fyzickou osobu formou přídělu. Novela podle něj rovněž dává možnost nahradit kupní cenu za pozemek započtením restitučních nároků podle zákona o půdě či pohledávkou vůči Pozemkovému fondu.
Poslanecký návrh dále zvyšuje procentuální limit výměry
pozemků nabídnutých k prodeji z titulu pronájmu, a to z 50 na 70 procent. Zvyšuje hranici celkové výměry pozemků nabytých s využitím tohoto přednostního práva z 300 na 500 hektarů. Nově zavádí institut kauce ve výši deseti procent ceny pro účast ve veřejné obchodní soutěži na nákup pozemku. Lhůtu pro úhradu kupní ceny pak zkracuje z 90 na 60 dnů, podotkl Vaculík.
Silným argumentem pro přijetí novely je potřeba realizovat
maximum převodu pozemků v sedmiletém přechodném období po vstupu do EU, dodal Vaculík. Poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) jako spoluautor novely se všemi přijatými změnami souhlasil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *