19.06.2014 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát schválil návrh zákona o Šumavě

Senát schválil návrh zákona o Národním parku Šumava. Jeho plánované rozčlenění do zón dnes nijak nezměnil. Návrh, proti němuž se bouří ekologické organizace a výhrady k němu má ministerstvo životního prostředí, Senát poslal do Sněmovny ke schvalování. Senátoři v souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón.

Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku, která by neměla být zcela bezzásahová. Umožnit v ní chtějí "časově a prostorově omezené přímé zásahy", které by vedly k zachování, podpoře nebo obnově samořídicích funkcí ekosystémů nebo k naplnění poslání národního parku. První zóna by měla být do budoucna rozšířena o dalších osm procent území. Druhá zóna by se měla rozkládat na 60 procentech rozlohy parku a třetí na pěti procentech.
Prezident Miloš Zeman chce kvůli rozšíření první zóny normu vetovat. Naopak ekologové požadují zvětšení první zóny na 50 procent území parku. Proti tomu se dnes postavil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho úřad chce bezzásahovou zónu na 23 procentech území parku po příští tři roky a pravidla chodu parku nastavit v rámci novely zákona o ochraně přírody. "Jsem přesvědčen že tato právní úprava bude pokrývat celou řadu potřeb, které zde dnes zazněly," uvedl.
Senátorka za ČSSD Eva Syková neúspěšně v souladu s požadavky ekologů navrhovala odložit projednávání normy do doby, než senátoři projednají petici Hnutí Duha proti senátorské předloze. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že informace z projednávání této petice bude možné využít i při dalším kole schvalování návrhu po jeho posouzení sněmovnou. Proces projednávání návrhu, který má zákonná pravidla, ale podle něj petice zastavit nemůže.
Senátor ODS Pavel Eybert za předkladatele návrhu dodal, že podobným peticím i dění v parku se Senát v minulosti věnoval už mnohokrát. Senátor a předseda Strany právo občanů Jan Veleba si postěžoval na pohrůžky soudem, kterým kvůli podpoře návrhu čelil. Jaromír Bláha z Hnutí Duha již ve středu pohrozil Senátu odebráním petice, protože její projednávání po schválení návrhu by prý byla "šaškárna". Uvedl také, že "návrh zákona je očividně napsaný pro spekulanty s pozemky a papalášské lovce, kteří si chtějí přijet do parku zastřílet". Eybert poznamenal, že právo lovit v parku přemnoženou zvěř bez přirozeného nepřítele bude mít jen správa parku.
Ekologové senátorské předloze také vytýkají, že umožní výstavbu developerských projektů až na dvou třetinách území parku. Navrhovaný zákon stanoví, že mimo první zónu lze povolit s předchozím souhlasem správy parku stavby "sloužící ochraně přírody, rybářství, myslivosti, péči o les, zemědělství, turistice, sportu, obraně státu a ochraně státních hranic, pokud jejich umístění není v rozporu s posláním národního parku".
Senátoři ve výsledném znění normy reagovali na některé výtky ministerstva životního prostředí, které se týkaly například souladu se zákonem o ochraně přírody. Sněmovna by návrh mohla projednávat souběžně s ministerskou novelou na podzim.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down