Senát schválil novelu reagující na připomínky EK k zemědělské politice

Senát schválil poslaneckou novelu zákona o zemědělství, kterou letos ve Sněmovně předložila skupina koaličních poslanců, a která reaguje na výhrady Evropské komise ke strategickému plánu společné zemědělské politiky v ČR. Vláda tento plán poslala do Bruselu začátkem letošního roku a připomínky dostala na konci dubna.

Zástupce předkladatelů, předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09), řekl již dříve, že důvodem vzniku této novely bylo vypořádání připomínek Bruselu a úprava právního rámce. Kdyby zákon nebyl schválen, nebylo by podle něj možné v příštím roce čerpat dotace. Schválená předloha také rozšiřuje okruh údajů v registru využití půdy.
Strategický plán společné zemědělské politiky by měla Evropská komise schválit Česku do konce roku, aby mohla v příštím roce vyplácet přímé platby, stojí v důvodové zprávě. Předloha přichází například s tím, že v registru půdy, takzvaném systému LPIS, který informuje především o využití půdy, by mohly být i kontaktní údaje na zemědělce a zemědělské firmy. Mohly by v něm být také informace o druhu plodin, pokud je zemědělec uvede v žádosti o dotaci.
Poslanci v důvodové zprávě uvádějí, že pokud jde o telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, pak systém již ve veřejné části evidence využití půdy podle uživatelských vztahů tyto položky u objektů a provozoven obsahuje. "Například pokud je uvedeno telefonní číslo nebo e-mailová adresa u včelaře, kterého má uživatel kontaktovat, pak by měl možnost včelař kontaktovat uživatele, a to bohužel nelze. U uživatelů tyto kontakty nejsou viditelné, přestože v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů existují," stojí v důvodové zprávě.
V případě doplnění údajů o druhu plodin argumentují předkladatelé tím, že jde o údaje, které veřejnost zajímají. Úmyslem předkladatele je umožnit, aby se veřejnost dozvěděla, co se pěstuje, píšou v důvodové zprávě. Údaje o plodinách pro daný rok budou viditelné až po podání jednotné žádosti o dotace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down