21.08.2013 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát schválil sloučení

Státní rostlinolékařská správa se má od příštího roku stát součástí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Sloučení institucí by mělo podle propočtů vlády ušetřit až čtvrt miliardy korun ze státní pokladny. Spojení umožňuje novela předložená bývalým kabinetem, kterou dnes Senát hladce schválil. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

 Ministr zemědělství Miroslav Toman senátorům řekl, že transformace obou institucí "zajistí efektivnější chod státní správy v oblasti kontroly rostlinných komodit". Ministerstvo zemědělství tím chce ulevit také zemědělcům od duplicitních kontrol. Po sloučení by měla stačit jedna kontrola, která se zaměří na všechny záležitosti i v případech, kdy dosud kontrolovaly farmáře obě organizace. Ministerstvo zemědělství si od změny slibuje mimo jiné zlepšení výkonu státní správy a snížení byrokratické zátěže. Roční rozpočet výsledné instituce by měl podle návrhu být v přespříštím roce takřka o třetinu nižší, než obou úřadů dohromady v roce 2010. Státní rostlinolékařská správa, která sídlí v Praze, chrání území Česka před zavlečením škodlivých rostlin, sleduje výskyt škůdců a chorob rostlin. Vede také evidenci chemikálií a mechanizace určených k ochraně rostlin. ÚKZÚZ je správní úřad s centrálou v Brně a regionálními pracovišti. Jeho činnost stanovují předpisy Evropských společenství a zvláštní zákony, například zákon o vinohradnictví a vinařství, o krmivech, o oběhu osiva a sadby, o ochraně chmele a o hnojivech. Mimo jiné kontroluje ekologické zemědělce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down