18.06.2009 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát souhlasí s bičem na řetězce

K možnosti regulovat chování obchodních řetězců zákonem o zneužití významné tržní sily se přiklonil Senát. Podle něj by se však omezení mělo vztahovat jen na zemědělské a potravinářské produkty. Návrh takto upravený vrátili senátoři Poslanecké sněmovně k novému projednání, Senátor ODS Jiří Pospíšil však upozornil, že zákon v této podobě by mohl být v rozporu se společnou zemědělskou politikou unie. Místopředseda zemědělského výboru Senátu lidovec Adolf Jílek se domnívá, že všechny náklady spojené s tímto zákonem zaplatí řetězcům spotřebitel, neboť řetězce zvýší ceny zboží. Jílek by raději viděl, kdyby zákon nařizoval, aby obchod měl určité procento výrobků domácí provenience.

Podle návrhu zákona by měla řetězcům hrozit za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů nebo ve výši deseti procent z obratu: Co je možné považovat za zneužití významné tržní síly, návrh zákona přímo uvádí. zákon by po sněmovních úpravách přesně vyjmenovával, které praktiky jsou zneužitím tržní síly. Dále by měl zavést povinnou 30denní splatnost od dodání zboží. Řetězce by také nadále nesměly prodávat za ceny nižší, než za jaké zboží nakoupily.
Proti návrhu zákona se postavil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, který v něm vidí riziko zvýšení cen potravin na českém trhu a omezení tuzemského zboží v nabídce prodejen.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down