Senát umožnil širší účinnost zákona na ochranu dodavatelů řetězců

Zákon o významné tržní síle, který má chránit dodavatele velkých obchodních řetězců před nekalými praktikami, se zřejmě bude vztahovat i na menší firmy než dosud. Některá jeho ustanovení se také zpřísní. Umožnil to Senát, když k novele zákona neschválil žádné usnesení. Nepřijal ani návrh schválit novelu v předloženém znění z Poslanecké sněmovny, ani návrh svého hospodářského výboru, který ji chtěl vrátit Sněmovně s pozměňovacím návrhem. Zákon tak po uplynutí lhůty, kterou má Senát na projednání předlohy, dostane k podpisu prezident v podobě, v jaké ji přijala Sněmovna.

Novela zákona přejímá pravidla nové evropské směrnice. Sněmovna při jejím schvalování přijala poslanecké návrhy, které šly nad rámec směrnice. Senátní hospodářský výbor je chtěl vypustit a navrhoval Sněmovně vrátit předlohu v původní vládní podobě.
Vicepremiér a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který zastoupil nemocného ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, dnes označil poslaneckou verzi novely za kompromis. Odmítl návrh senátního hospodářského výboru s tím, že situaci některých dodavatelů by nezlepšil. Bývalý předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS a TOP 09) poukazoval na to, že poslanecké pozměňovací návrhy nebyly dostatečně odůvodněny. Chtěl proto, aby se jimi Sněmovna znovu zabývala.
Podle nynějšího znění zákona je významnou tržní silou takové postavení, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin nebo přijímáním a poskytováním služeb s nákupem nebo prodejem potravin souvisejících. Tato definice ze zákona nyní zmizí. Nově se bude významná tržní síla posuzovat podle obratu obou stran kontraktu. Významnou tržní sílu má mít nově již odběratel s obratem nad dva miliony eur (asi 50 milionů korun) vůči dodavateli s obratem pod touto hranicí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down