03.04.2003 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát vrátil sněmovně zákon o správě pozemků

Novelu zákona, která má sjednotit správu zemědělských pozemků ve vlastnictví státu, musí znovu projednat Poslanecká sněmovna. Senátoři totiž včera tuto poslaneckou iniciativu vrátili s pozměňovacími návrhy zpět dolní komoře.

Výhrady senátoři neměli k vlastnímu obsahu novely, ale k dodatečně vložené pasáži, která předpokládá převedení Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Muzea umění Olomouc z kraje zpět na stát. Někteří zákonodárci takový převod označili za znárodnění, jiní hovořili o neústavnosti, nesystémovosti či otevírání Pandořiny skříňky s podobnými případy. Sněmovna se buď s výhradami horní komory ztotožní nebo může senátory přehlasovat.
Poslanec KDU-ČSL Jan Grůza řekl, že novela chce napravit současný stav, kdy stejné státní pozemky spravují různé subjekty. Je to především Pozemkový fond a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, na který přešla povinnost správy pozemků ze zrušených okresních úřadů. Rozdílný právní režim i různá prodejní cena zemědělské půdy nebo zahrádek přináší různé problémy, například v soudních sporech. Novela předpokládá, že pozemky na vytěžených haldách v takzvaných dobývacích prostorech budou převedeny do správy Pozemkového fondu, který by je spravoval, pronajímal, případně prodával ve stejném režimu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down