24.05.2006 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senát zamítl novelu lesního zákona

Senát dnes zamítl poslaneckou novelu lesního zákona, podle níž by kraje musely namísto státu přispívat vlastníkům lesů na splnění povinností při hospodaření v lesích. Podle senátorů státní prostředky na tyto účely neberou v úvahu plochu lesů v rámci jednotlivých regionů.

Novela by podle senátorů znamenala zvýšené nároky na krajské rozpočty.Ohrozil by se výkon státní správy v lesním hospodářství. Norma navíc nebyla konzultována ani s kraji, ani se Sdružením vlastníků lesů, uvedl místopředseda výboru pro veřejnou správu Pavel Eybert. Dodal, že dosavadní systém funguje velmi dobře a navrhovaná změna je nešťastnou normou.
Kraje proto podle něj s těmito prostředky ve výši zhruba 950 milionů korun ročně nepočítají ani v letošním roce, ani v příštích letech, neboť nemusí takové náklady do svých rozpočtů zařadit. Pro letošní rok jsou rozpočty krajů schváleny a není vůbec řečeno, jak by se letošní rok řešil, uvedl senátor.
Poslanec Ladislav Skopal namítl, že novela měla uvést dotace do lesního hospodářství do souladu s rozpočtovým určením daním. Kraje se měly možnost s novelou seznámit, žádné námitky vůči ní neuplatnily, dodal.. Podle Eyberta dosavadní systém funguje velmi dobře a navrhovaná změna je nešťastnou normou.
Adolf Jílek z hospodářského výboru připomněl, že rozpočtové určení daní rozpočítává peníze podle počtu obyvatel, ale neřeší velikost zalesněné plochy v jednotlivých regionech. Určité kraje tak byly velmi znevýhodněny proti současnému stavu, soudí Jílek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down