Senát zřejmě zruší povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot

Senát zřejmě schválí zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot. Doporučil mu to jeho ústavně-právní výbor. Vládní novela také omezí okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Změny mají pomoci firmám i občanům čelit rostoucím cenám pohonných hmot. Novela také počítá s odkladem zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.

Senát o předloze rozhodne podle doporučení svého organizačního výboru pravděpodobně až ve středu 18. května při pokračování nadcházející schůze. Až za týden má mít na programu také novelu o podporovaných zdrojích energie, která se týká dokládání splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy.
Vláda si od zrušení povinného přimíchávání biosložky do nafty slibuje to, že povede k jejímu zlevnění až o dvě koruny na litr. V další novele chce na letošní léto snížit spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50 koruny na litr.
Distributoři pohonných hmot budou muset biosložku do paliv přimíchávat i přes navrhovanou změnu, upozornil ale v březnu předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. Ukládá jim to zákon, podle kterého musí snižovat emise z paliv, řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down