16.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senátní komise nechce velké tendry

Senátní komise doporučila ministerstvu zemědělství nevypisovat v lesích dlouhodobé tendry, jak se s nimi počítá v Dřevěné knize. Pokud by kniha vyšla v nezměněné podobě, hrozí zánik tisíců pracovních míst na venkově, zejména v příhraničních regionech, kde mají Lesy ČR významný podíl celkové výměry lesa. Uvedl to senátor a první místopředseda KDU-ČSL Petr Šilar.

Komise Senátu pro rozvoj venkova, které Šilar předsedá, proto doporučila, aby byla koncepce rozšířena o sociální a ekologický pilíř a aby nebyla vyhlašována žádná dlouhodobá výběrová řízení do doby, než bude koncepce v souladu s platnými předpisy a usneseními. Senátní výbor pro hospodářství vzal toto doporučení v úterý na vědomí.
Dřevěná kniha počítá s každoročním vypisováním pětiletých tendrů na těžbu ve státních lesích, konat se budou vždy jen na pětině území. Původní návrh počítal s desetiletými tendry na desetině území. Tendry mají mít podobu takzvaných komplexních zakázek. Jejich vítězové mají provádět jak pěstební práce, tak dřevo těžit a dále je sami prodávat. Pětinu vytěženého dřeva budou muset nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Ti mají navíc dostat možnost těžit na desetině území.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down