Senátoři o podpoře regionálního rozvoje

Senát v pátek schválil novelu zákona o podpoře regionálního rozvoje. Předloha má přesněji vymezit působnost regionálních rad, které zajišťují přísun dotací z EU do krajů. Vytvořit má vhodnější podmínky pro jejich působení. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Důvodem ke zpracování návrhu je iniciativa zaměřená na zjednodušení administrace strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, uvedla vláda v důvodové zprávě.
Například volba a odvolávání členů výborů regionálních rad má podle předlohy nově navazovat na výsledky voleb do krajských zastupitelstev. Členství ve výboru bude mimo jiné zanikat se zánikem člena krajského zastupitelstva.
Nově vymezené mají být také povinnosti členů výborů regionálních rad, působnost výborů při schvalování podmínek projektů nebo termín projednání závěrečného účtu regionálních rad. V důvodové zprávě vláda uvádí, že změnu zákona navrhuje hlavně kvůli jednoduššímu spravování strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.
V Česku je v současnosti sedm operačních programů. S výjimkou Středočeského a Moravskoslezského kraje nekopírují hranice krajů. Samostatnými oblastmi jsou kromě Jihozápadu ještě Severozápad, Jihovýchod, Severovýchod a Střední Morava. Každý region má svůj operační program.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *