03.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senátoři podpořili jednodušší postup k vracení daně za zelenou naftu

Podle novely zákona o spotřebních daních by se měla sjednotit evidence půdy. To by zemědělcům usnadnilo uplatňování nároku na vracení spotřební daně za zelenou naftu. Zároveň by se zjednodušila kontrola státními úřady. Záměr této novely podpořil dnes Senát.

Novelu předložil senátor ČSSD a exministr zemědělství Jan Fencl spolu s dalšími členy výboru pro hospodářství a zemědělství. Norma má podle Fencla nahradit prokazování nároku na vracení daně nepřehledným stohem listů vlastnických a nájemních smluv k zemědělské půdě. Cílem návrhu zákona je sjednotit dokladování výměr zemědělských pozemků k poskytování vratky spotřební daně na motorovou naftu s procesem používaným od letošního roku u všech ostatních dotací, vztahujících se k zemědělské půdě, vysvětlil Fencl.
Do evidence vstupují povinně jen zájemci o dotace, připomněl Fencl. Evidence vylučuje, aby k jednomu území byli evidováni dva uživatelé a mohl vzniknout neoprávněný dvojí nárok na dotaci. Evidence slouží pro výplatu všech dotací – přímé platby na plochu, národní dorovnání přímých plateb, vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech, programy na podporu zalesňování zemědělské půdy.
Tento senátorský návrh poprvé podle změněných pravidel jednání horní komory dnes projednával Senát teprve v prvním čtení. Před závěrečným schvalováním na některé z příštích schůzí horní komory se jím bude ještě jednou zabývat zemědělský výbor kvůli zpřesnění předlohy. Pak by zákon putoval do sněmovny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down