23.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senátoři vrátili ekologickou novelu

Senátoři vrátili poslancům s připomínkami novelu zákona o ochraně přírody a krajiny zpřísňující mimo jiné pravidla pro kácené stromů v alejích. Nelíbí se jim třeba, že novela podle nich zvětšuje pravomoci agentury ochrany přírody.

Podle senátorů novela dělá z agentury správní orgán. Kritizovali ztaké zpřísnění podmínek pro zemědělce a lesníky. "Pokud do toho stát nezasahoval, tak tito lidé hospodařili sami vždy nejlépe," prohlásil například bývalý ministr zahraničí senátor Karel Schwarzenberg.
Norma ale obsahuje i mnohé další novinky. Upravuje nedostatky českého práva související s evropskou směrnicí o ochraně ptáků. Novela také stanovuje postup při hodnocení lesních hospodářských plánů ve významných lokalitách a v ptačích oblastech. Mění rovněž systém schvalování výjimek, které se týkají zvláště chráněných území.
"Včerejším hlasováním Senátu o novele zákona o ochraně přírody a krajiny jsem ale hluboce rozčarován. Jeho vrácení Sněmovně s pozměňovacími návrhy ohrožuje, vzhledem k politické situaci a blížícímu se konci funkčního období dolní parlamentní komory, přijetí tohoto klíčového zákona. Pokud přijat nebude, bude to znamenat hrozbu finančních sankcí ze strany Evropské komise kvůli nesouladu s evropskou legislativou, prodloužení neuspokojivého stavu v povolování kácení stromořadí v české krajině a pokračování absurdní situace, kdy o většině výjimek ze zákona musí jednat vláda. Novela také přibližuje rozhodování blíž k občanům. To vše svým hlasováním senátoři ohrozili přesto, že jsme s nimi vedli napříč politickým spektrem řadu velmi intenzivních jednání. Sázím na racionální a věcnou diskusi a spolehlivost v uzavřených dohodách. V případě včerejšího hlasování se ovšem ukázalo, že ochota dodržet domluvené, bohužel, chyběla. Z toho jsem velice zklamán. Přesto pokládám za nutné zdůraznit, že sám se svůj přístup měnit nechystám a slovo, které dávám, dodržuji a dodržovat budu i nadále," komentoval včerejší hlasování horní komory českého parlamentu ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down