Senátoři zvažují zrušení poslaneckých úprav novely o významné tržní síle

Senátoři zvažují zrušení sporných poslaneckých úprav novely zákona o významné tržní síle, například povinnosti poskytovat přiměřené protiplnění za slevu. Předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň včera při projednávání novely označil tuto změnu za nejasnou. O zrušení poslaneckých úprav usiluje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR), podle něhož novela v podobě přijaté Sněmovnou mimo jiné zvýhodňuje holding Agrofert.

Působnost zákona o významné tržní síle, který má chránit dodavatele velkých obchodních řetězců před jejich nekalými praktikami, se má podle novely vztahovat i na menší firmy než dosud. Nově mu mají podléhat podniky s obratem od dvou milionů eur, tedy asi 50 milionů korun za poslední účetní rok. Významnou tržní sílu má mít podle úpravy poslanců KDU-ČSL a ANO i takový odběratel, jehož roční obrat v tuzemsku přesáhne pět miliard korun, případně odběratel s obratem do pěti miliard, pokud je ovládanou osobou a pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne uvedený limit. Významnou tržní sílu má mít i nákupní aliance, pokud společný obrat jejích členů v ČR překročí pět miliard. Přijetí této změny povede podle SOCR k tomu, že při překročení hranice pěti miliard korun obratu ze strany dodavatele a odběratele se zákon nebude vztahovat pouze na skupinu Agrofert, protože jiný takový subjekt v Česku není. "Agrofert bude vyjmut z byrokratické regulace zákona o významné tržní síle, takže odběratelé budou motivováni k tomu, aby jednoduše obchodovali s Agrofertem místo toho, aby uzavírali složité smlouvy s menšími dodavateli," uvedl už dříve prezident SOCR Tomáš Prouza. Poslanec ANO Jaroslav Faltýnek to označil za nesmysly, podle něj původní verze novely nahrávala obchodním řetězcům. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že poslanecké změny by měly zlepšit postavení potravinářů a zemědělců jako dodavatelů. Označil je za oboustranně přijatelné kompromisní řešení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down