05.10.2010 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání bude v prosinci

Setkání nevládních zemědělských organizací nových členských zemí Evropské unie se uskuteční 2. až 3. prosince v Brně. Původně se uvažovalo o tom, že by se toto jednání zorganizovalo v Bratislavě, ale nakonec se iniciátoři rozhodli opět pro Brno. Pro náš týdeník to minulý týden uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že by měli naplánovat společný postup při jednání o podobě společné unijní zemědělské politiky po roce 2013. Agrární komora ČR bude usilovat o to, aby se do moravské metropole sjeli zástupci všech 12 zemí, které do EU vstoupily v roce 2004 a později.

Evropská komise má 17. listopadu zveřejnit svůj návrh budoucí podoby společné zemědělské politiky EU. Podle zástupců českých zemědělských organizací nejspíše podlehne tlaku nejmocnějších členů unie a navrhne prodloužení rozdílných dotací i do dalšího rozpočtového období. Podle smluv, které země podepsaly před vstupem do unie, se sice od roku 2014 mají dotační podmínky vyrovnat, ale někteří členové EU, zejména Německo a Francie se snaží prosadit zachování nerovností. Další přechodné období a nestejné dotace by podle Veleby bylo porušením předvstupních smluv i lisabonské smlouvy.
Poslední podobné jednání převážně východoevropských zemědělských organizací se uskutečnilo také v Brně na konci letošního března. Zástupci osmi nových členských států zde podepsali deklaraci volající po vyrovnání podmínek při výpočtu přímých zemědělských dotací se starými zeměmi po roce 2014.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down