24.05.2004 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šetření ÚOHS se budou převážně odehrávat v obchodních prostorách firem

Mimo obchodní prostory firem může Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyšetřovat (ÚOHS) jen zcela výjimečně a pouze s předchozím souhlasem soudu. Nezbytná je policejní asistence a také důvodné podezření, že se při domovní prohlídce najdou důkazní materiály, například dokumenty o kartelových dohodách. Kartely mají podle názoru Evropské unie zničující dopad na rozvoj ekonomik a konečného spotřebitele, reagoval tak předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář na kritiku novely zákona, kterou podepsal prezident ve čtvrtek.

Mnozí politici totiž před přijetím zákona diskutovali o tom, že obdobné opatření je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Odpůrci novely zase napadali i skutečnost, že než si antimonopolní úřad zjedná soudní povolení, mohou podnikatelé případné důkazy ze soukromých bytů odstranit.
Jak řekl Bednář, Česká republika novelou pouze transponovala do svých právních předpisů komunitární právo. Upozornil, že některé země EU považují delikt v oblasti hospodářské soutěže za trestní a mohou tak za něj být odsouzeny i fyzické osoby. Úřad se snaží jen rychle odstranit důsledky kartelů, nikoli trestat podniky a dávat jim vysoké sankce, vysvětlil předseda ÚOHS.
Dále antimonopolní úřad odmítl požadované blokové vynětí zemědělství ze soutěžního zákona. Souhlas s kartely takového druhu by byl v Evropě raritou. Bednář nesouhlasí s tím, že by ÚOHS postupoval proti farmářům přísněji než proti ostatním podnikatelům. Připomněl proto, že nebylo například zahájeno řízení na trhu s vepřovým masem, který úřad sleduje zejména s ohledem na chování zpracovatelských podniků.
Bednář řekl, že rozumí snaze farmářů vytvořit formou sdružení protiváhu zpracovatelskému průmyslu a nebrání se jí. Na tyto subjekty se však v plné míře vztahuje soutěžní právo. Domnívá se proto, že by bylo vhodné, aby čeští zemědělci předběžně konzultovali s antimonopolním úřadem své uvažované kroky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down