09.06.2004 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuza chce napřesrok rozjet výrobu řepkového metylesteru v Polsku

Podnik na výrobu metylesteru řepkového oleje, ze kterého se vyrábí bionafta, založila ústecká potravinářská firma Setuza na území Polska. Biopalivo z polské Bogatyně hodlá Setuza dodávat především na polský a český trh. Odbyt roční produkce metylesteru ve výši 50 000 tun bude mít nová společnost podle dosavadních průzkumů zajištěn. Výroba má být zahájena po sklizni řepky v roce 2005, uvedla mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Spolumajitelem nové výrobny Biorafineria Bogatynia je polská společnost Energie Invest. Základní kapitál biorafinerie je 2,4 milionu zlotých, což je v přepočtu 16,3 milionu korun. Setuza zaplatila polovinu, navíc společnosti dodá svou technologii a značku. Výstavbu zajistí firma Energie Invest, která se zabývá obnovitelnými zdroji energie. Stavba v polské Bogatyni, která je od Ústí vzdálena 120 kilometrů, začne na konci roku.
Vloni vyrobila Setuza asi 100 000 tun metylesteru, z toho dvě třetiny pro tuzemskou spotřebu, zbytek vyvezla. Na bionaftě má výroba metylesteru řepkového oleje (MEŘO) podíl 31 procent, zbytek tvoří klasická nafta. Na spotřebě biopaliv se ekologická nafta v České republice zatím podílí třemi procenty. Ústecká firma pokrývá u nás ve výrobě metylesteru řepkového oleje zhruba 80 procent trhu.
Česká vláda nyní připravuje nový systém podpory výroby ekologických pohonných hmot. Od letošních prázdnin by výrobci metylesteru řepkového oleje, tedy i Setuza, mohli dostávat dotaci zhruba 9,50 Kč za kilogram. To je při předpokládané spotřebě 100 000 tun téměř miliarda. Od příštího roku by se měl metylester přimíchávat v určitém procentu do veškeré nafty.
Setuza si dělá ambice na to,aby se stala monopolním dodavatelem metylesteru v tuzemsku. Vedle toho, že chce rozjet nový provoz v Polsku, má ústecký podnik v plánu rozšířit jeho výrobu v Mydlovarech u Českých Budějovic na kapacitu 20 000 tun ročně. Dohromady s olomouckými provozy bude Setuza schopna zajistit veškerou domácí spotřebu tohoto ekologického paliva, tvrdí Logrová.
Hlavním akcionářem firmy je s téměř padesáti procenty společnost Český olej. Přes 38 procent vlastní státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, jenž akcie loni v říjnu získal od Fondu národního majetku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down